Venice Travel guide Guía turística de Venecia Guida informazioni Venezia  Przewodnik po Sewilli Guide de Voyage de Venise Путеводитель по Венеции Turistický průvodce Benátkami Ghidul turistic al Veneţiei Toeristische gids van Venetië Rejseguide til Venedig

Benátky


 


Benátky

 

Canal Principal de Venecia

Benátky jsou hlavním městem italského regionu Veneto. Benátky se nacházejí v severovýchodní části Itálie, u Jaderského moře, mezi ústími řek Po a Piave. Benátky jsou bezpochyby mezinárodně proslulé především díky svým kanálům, které se táhnou od hlavního kanálu, Velký Kanál, který rozděluje Benátky na dvě půle. Podle údajů o sčítání lidí z roku 2007 populace v Benátkách čítá něco kolem 269.000 obyvatel.

Venice SestienBenátky jsou městem neustálých změn a charakteristického jemného světla a zimní mlhy. Jeho kanály, jeho “sestieri” (šest městských částí které tvoří Benátky) a jeho úzké ulice jsou dalšími z prvků příznačných pro Benátky, stejně jako věže nakloněné v důsledku nestabilních základů staveb, které jsou podpírány miliony kůlů upevněných v bahnitém terénu malých ostrovů tvořících lagunu. Benátky jsou tvořeny ze stovek ostrovů, propojených sto padesáti  kanály, a okolo čtyřmi sty mosty.  Benátky se člení na šest čtvrtí nazývaných “Sestieri”: Sestiere de San Marco, centrum města, Sestiere de Castello, Sestiere de Cannareggio (zde se nalézá oblast bažin a rákosí), Sestiere de Dorsoduro, která zahrnuje ostrov de la Giudecca a celou jižní část Benátek, a Sestiere de San Polo y Santa Croce.

Venice - Acqua AltaJedním z nejosobitějších rysů Benátek jsou pravidelné záplavy postihující město. Poslední z nich se odehrály v prosinci 2008. Záplavy se projevují především v důsledku kombinace vysokého přílivu a větrů ze Scirocco, které jsou příčinou jevu zvaného Agua Alta (vysoké vody),  které Benátky kompletně zaplaví a poté je třeba v ulicích rozmístit dřevěné lávky, aby po nich lidé mohli  Benátkami procházet. Aby se zabránilo těmto závažným problémům je realizován projekt zvaný „Mose“ systém, který má za cíl zamezit zvyšování úrovně vody v důsledku vysokého přílivu a tak předejít fenoménu Agua Alta který vyvolává pravidelné záplavy, kterými Benátky velice tupí.

VaporettoPokud přijedete do Benátek musíte vyzkoušet benátský dopravní prostředek par excellence: typickou benátskou gondolu. Gondola je nepopulárnější ze všech benátských plavidel, ačkoli dnes se převážně užívá pro různé obřady, svatby nebo pohřby. Gondoliér Vás proveze napříč malými kanály, které probíhají celými Benátkami na způsob ulic, těmito kanály také proplouvají nejrůznější typy plavidel jako jsou již zmíněné gondoly a “vaporettos” (vodní autobusy), dále malé loďky a soukromá plavidla.

Venice CarnivalBenátky jsou rovněž světově známé díky benátskému karnevalu. Tato slavnost se vrací v čase do XIX. století a je zároveň nejpopulárnější slavností v Benátkách. Přestože se tato tradice datuje až k roku 1800, již v XIII. století se karnevaly pořádaly a přitahovaly aristokracii z celé Evropy. Po úpadku Benátek jako obchodní mocnosti a s příchodem mohutného turismu, nabýval benátský karneval na stále větší důležitosti. Masky benátského karnevalu jsou skutečnými mistrovskými díly, se šaty plnými barev a velmi elegantními, hluboce mysteriózními, maskami.

Basilica di San MarcoBenátky jsou známé pro své typické a originální umění, které je hmatatelné v celém městě v jeho památkách a muzeích, počínajíc náměstím Sv. Marka, srdcem Benátek, kde se odehrávají nejdůležitější události v životě Benátek; z tohoto důvodu se označuje termínem “piazza” (náměstí) a ne “campo” jako ostatní náměstí ve městě. Zde se nachází Bazilika Sv. Marka, se stejnojmennou věží a známým dóžecím palácem, v gotickém slohu, který sloužil jako sídlo dóžete, vlády, soudního dvora a vězení Benátské republiky.

Most vzdechů je jednou z nejznámějších atrakcí v Benátkách. Byl postaven aby propojil Dóžecí palác s novým vězením. Jeho označení má svůj původ v historii o vězních, kteří vzdychali při procházení pod mostem když byli vedeni směrem k vězení, a tak naposledy směli spatřit světlo a benátské nebe.

Canale GrandeDalším velmi známým mostem je Rialtský most, který křižuje Velký benátský kanál. Je jedním ze symbolů Benátek a z nejživějších míst ve městě.

V Benátkách se koná významná výstava, “Benátské Bienále”, na které se každých deset let vystavují díla vizuálního umění a navíc se zde každý rok koná Benátský filmový festival, který uděluje vítěznému snímku sošku zlatého lva. Tyto události přitahují do Benátek velké množství osobností, zvláště umělců a celebrit z celého světa.

Burano

Když přijedete navštívit Benátky nesmíte zapomenout na dva nejvíce charakteristické ostrovy benátské laguny: Murano, pro jeho umělecké předměty ze skla, a Burano, pro jeho malé barevné domky.

V Benátkách se rovněž nachází velmi známá univerzita, la Universida Ca’ Foscari di Venecia, kde se studují jazyky jako je čínština a další obory jako ekonomie.


Zpět nahoru


Kontakt Další  

Upozornění: Snažili jsme se o uvedení co možná nejpřesnějších informací, ovšem v případě jakýchkoliv škod, ublížení na zdraví nebo potíží vzniklých v důsledku výše uvedených informací neneseme žádnou odpovědnost.


 
Naučte se Španělsky ve Španělsku
    Kursy španelštiny ve Španelsku  


Orientační plán Benátek
 zvětšit  

 

Úvod | Historie Benátek | Užitečné informace | Orientační mapy Benátek | Počasí v Benátkách | Doprava

Památky v Benátkách | Benátská muzea | Noční život v Benátkách | Okolí Benátek | Restaurace v Benátkách | Cinelli