Venice Travel guide Guía turística de Venecia Guida informazioni Venezia  Przewodnik po Sewilli Guide de Voyage de Venise Путеводитель по Венеции Turistický průvodce Benátkami Ghidul turistic al Veneţiei Toeristische gids van Venetië Rejseguide til Venedig

Wenecja


 


Wenecja

Generalnie istnieją dwie możliwości poruszania się po Wenecji: pieszo oraz łodziami.

Pieszo
Wenecja to idealne miejsce dla tych, którzy lubią chodzić pieszo. Gdy jesteśmy już w lagunie w centrum historycznym to mamy blisko na piechotę do wszystkich interesujących nas miejsc. Poza tym samochody i autobusy nie jeżdżą po Wenecji, dojeżdżają one jedynie do Piazzale Roma niedaleko dworca kolejowego.

Łodzie
Istnieje kilka rodzajów łodzi do poruszania się po Wenecji:

Vaporettos
Mieszkańcy Wenecji i turyści  zwykle poruszają się po mieście vaporettos, które najbardziej przypominają tradycyjne publiczne środki transportu w innych miastach. Vaporettos zapewniają kursy po regularnych trasach, a przystanki znajdują się na większości wysepek tworzących Wenecję. Vaporettos obsługiwane są przez ACTV, Wenecką Spółkę Transportu Publicznego. Aby zobaczyć stronę internetową ACTV oraz uzyskać informacje o rozkładach jazdy, trasach i położeniu przystaniach kliknij tutaj.

Łodzie prywatnego przewoźnika Alilaguna
Alilaguna to prywatna firma przewoźnicza, która przede wszystkim zapewnia bezpośrednie połączenie (łodziami średniej wielkości) pomiędzy lotniskiem Marco Polo i Placem Świętego Marka w centrum Wenecji. To prawdopodobnie najlepszy sposób dojazdu z lotniska do Wenecji, możliwy jest jednak również dojazd autobusem ACTV, który jedzie aż do Piazzale Roma, a wiec najdalej jak to tylko możliwe dla pojazdów. Znajduje się tam również duży parking, gdzie można zostawić samochód by potem przesiąść się w vaporetto czy inną łódź i dotrzeć do którejkolwiek z części Wenecji. Alilaguna oferuje także m. in. wycieczki po Wenecji. Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj by zobaczyć stronę internetową Alilaguna.

Weneckie taksówki wodne
To najbardziej luksusowy wenecki środek transportu, ponieważ jeden kurs kosztuje w przybliżeniu około 100 euro. Szczególnie inetresujące może być przebycie nią trasy z lotniska do hotelu, jako że wysiądziemy wtedy tuż przy samym hotelu. Taksówki to faktycznie małe luksusowe jachty, bardzo przestronne w środku, mogące pomieścić nawet do 10 pasażerów. Przewoźnikiem jest Venezia Taxi a serwis dostępny jest 24 h na dobę pod numerem telefonu 041 723112. W rzeczywistości jednak taksówki te można złapać praktycznie wszędzie bez konieczności ich wzywania przez telefon. Aby uzyskać więcej informacji o wodnych taksówkach kliknij tutaj (wersja włoska).

Gondole
Przejażdżka gondolą to rzecz, którą każdy powinien zrobić przynajmniej raz w swoim życiu.
To bez wątpienia jedna z największych atrakcji Wenecji, również ze względu na ich szczególny wygląd. Są one bowiem niesymetryczne, lewa strona jest szersza niż prawa a przez to bardziej pochyła, co pomaga gondolierom w wiosłowaniu. W XVII wieku zadecydowano że wszystkie gondole powinny być czarnego koloru na znak zakończenia walki z zarazą w mieście. Przedtem gondole zdobiono i malowano na jaskrawe kolory, by pokazać wielkość oraz bogactwo posiadających je rodzin. Obecnie mogą one mieć jedynie kolor czarny z czerwoną, czarną lub niebieską tapicerką w środku. Gondole bywają też używane podczas licznych uroczystości oraz ślubów, z tej okazji dekoruje się je wtedy z każdej strony konikami morskimi.powrót do góry


dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Venice map
 view enlargement  

 

Wprowadzenie | Historia Wenecji | Potrzebne informacje | Mapy Wenecji | Pogoda w Wenecji | Środki transportu

Zabytki w Wenecji | Muzea w Wenecji | Życie nocne w Wenecji | Prowincja Wenecja | Restauracje w Wenecji