Venice Travel guide Guía turística de Venecia Guida informazioni Venezia  Przewodnik po Sewilli Guide de Voyage de Venise Путеводитель по Венеции Turistický průvodce Benátkami Ghidul turistic al Veneţiei Toeristische gids van Venetië Rejseguide til Venedig

Wenecja


 


Wenecja

 

the Grand Canal of Venice

Wenecja jest stolicą włoskiego regionu Wenecji Euganejskiej. Położona jest na północy Włoch, nad Morzem Adriatyckim, pomiędzy ujściem rzeki Po i Piave. Wenecja znana jest na całym świecie ze swoich słynnych kanałów wypływających z kanału głównego, Canale Grande, który przecina Wenecję na połowę. Według danych z 2007 roku Wenecja liczy sobie 269.000 mieszkańców.

Venice SestienWenecja to miasto w ciągłym toku zmian, charakterystyczne ze względu na swoje migoczące światła i typową zimową mgłę; także kanały, jej “sestieri” (sześć dzielnic, z których składa się Wenecja), i jej wąskie uliczki oraz pochylone wieże, a to ze względu na niepewne fundamenty budynków podtrzymywane przez setki słupów, stawianych na bagniste podłoże tworzące lagunę. Wenecję to ponad sto wysepek, połączonych ze sobą stu pięćdziesięcioma kanałami oraz czterystoma mostami. Wenecja dzieli się na sześć dzielnic zwanych „Sestieri”. Sestiere San Marco, to centrum miasta, Sestiere de Castello, Sestiere de Cannareggio (ponieważ tutaj znajduje się obszar bagien i trzcin), Sestiere Dorsoduro, który obejmuje wyspę la Giudecca oraz całą południową część miasta, oraz Sestiere de San Polo z Sana Croce.

Venice - Acqua AltaJedna z najbardziej charakterystycznych cech Wencji to regularne podtopienia. Ostatnie miało miejsce w grudniu 1998 roku. Zdarza się to głównie gdy przypływ łączy się z wiatrem Sirocco, dając efekt nazywany Acqua Alta, która zupełnie zalewa Wenecję i wymusza wykładanie drewnianych desek tak, by ludzie mogli po nich przechodzić. Aby uniknąć poważnego problemu wdraża się projekt “Mose”. Jego celem jest powstrzymanie podnoszenia się poziomu wody wynikłego z przypływu i przez to zapobieganie zjawiskowi “Acqua Alta”, regularnie nękającego Wenecję.

VaporettoBędąc w Wenecji koniecznie trzeba skorzystać z lokalnego środka transportu, czyli słynnej weneckiej gondoli. Gondole to najpopularniejszy ze wszystkich sposób na poruszanie się po mieście, i nawet teraz turyści używają ich najczęściej, jakkolwiek w szczególności na specjalne okazje, jak przyjęcia, śluby czy pogrzeby. Gondolierzy mogą nas zabrać w podróż przez wąskie kanały przecinające całe miasto w miejsce ulic, przepływają tędy jednak i inne łodzie, jak choćby”vaporettos” (wodne autobusy) czy inne małe łodzie i prywatne statki. Na przejażdżkę możemy wybrać się zatem publicznymi vaporettos, które kursują różnymi trasami po lagunie, ale równie dobrze można zwiedzać Wenecję pieszo. Wenecja to jedno z kilku miast, gdzie na ulicach nie ma samochodów i jedyne na co trzeba uważać to to żeby nie wpaść do kanału.

Venice CarnivalWenecja znana jest również na całym świecie ze swojego karnawału. Karnawał sięga historią XIX wieku i jest jednocześnie najbardziej popularnym festiwalem w Wenecji. Jednakże tradycja datuje się od roku 1800, a jako festiwal funkcjonuje od XIII wieku, przyciągając arystokratów z całej Europy.Wraz z utratą dominującej pozycji w handlu i rozwojem masowej turystyki, wenecki karnawał zyskał coraz bardziej na znaczeniu. Kostiumy i maski karnawałowe to prawdziwe dzieła sztuki, często bardzo ozdobne i eleganckie.

Basilica di San MarcoWenecja słynie ze swojej typowej i oryginalnej sztuki, która obecna jest w całym mieście, tak w muzeach jak na ulicach, począwszy od Placu Świętego Marka – serca Wenecji gdzie odbywa się większość ważnych dla miasta imprez, dlatego też mówi się o nim „piazza” (plac) częściej niż „campo”, jak o innych skwerach. Tutaj znajduje się Bazylika Świętego Marka, wieża dzwonnicza i słynny gotycki Pałac Dożów, który w czasach Republiki służył dożom jako rezydencja, siedziba rządu, sąd oraz miejskie więzienie.

Most Westchnień to jedna z największych atrakcji Wenecji, a łączy on Plac Dożów z więzieniem. Nazwa pochodzi od westchnień, które wydawali z siebie skazani przechodzący przez most do więzienia, wiedząc że to ostatni raz gdy mogą oglądać niebo nad Wenecją.

Canale GrandeInny bardzo znany most to przecinający Canale Grande most Rialto. To jeden z symboli Wenecji i równocześnie jeden z najbardziej ruchliwych miejsc w Wenecji.

Co dwa lata w Wenecji ma miejsce ważna wystawa sztuk wizualnych „Biennale”, dodatkowo każdego roku miasto gości u siebie Festiwal Filmowy, na którym główną nagrodą są Złote Lwy. Wydarzenia te przyciągają do Wenecji wiele osób z całego świata, w szczególności artystów.

Burano

Będąc w Wenecji nie można nie zobaczyć dwóch najbardziej znanych wysp laguny: Murano – z uwagi na ich słynne szklane wyroby, oraz Burano – ze względu na znajdujące się tam malownicze wielokolorowe domy.

W Wenecji znajduje się również znany uniwersytet “la Universita Ca’ Foscari di Venezia”, gdzie można studiować m. in .ekonomię czy języki obce.


powrót do góry


Kontakt dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Venice map
 view enlargement  

 

Wprowadzenie | Historia Wenecji | Potrzebne informacje | Mapy Wenecji | Pogoda w Wenecji | Środki transportu

Zabytki w Wenecji | Muzea w Wenecji | Życie nocne w Wenecji | Prowincja Wenecja | Restauracje w Wenecji