Venice Travel guide Guía turística de Venecia Guida informazioni Venezia  Przewodnik po Sewilli Guide de Voyage de Venise Путеводитель по Венеции Turistický průvodce Benátkami Ghidul turistic al Veneţiei Toeristische gids van Venetië Rejseguide til Venedig

Wenecja


 


Wenecja

Murano
Położone w północno – wschodniej części Wenecji Murano tworzy kilka małych wysp połączonych ze sobą mostami. Murano znane jest na całym świecie ze swoich wyrobów ze szkła, w szczególności ze szklanych żyrandoli.
Początki przemysłu szklanego Murano sięgają 1291 roku, kiedy to Doża Wenecji ze względu na duże zagrożenie pożarem zakazał produkcji szkła na centralnych wyspach miasta i zmusił szklarzy do przeniesienia się właśnie na wyspę Murano. Do dziś pracownicy zachowują w tajemnicy sekret jak wytwarzać najczystsze przezroczyste szkło w kolorze błękitnego kobaltu.

Dojazd do Murano i Muzeum Szkła
Vaporettos Actv Linie:  41, 42, N; Przystanek: Murano Faro, Murano Museum
Muzeum Szkła adres: Fondamenta Giustinian 8, Murano
Tel: (+39) 041739586
Godziny otwarcia: kwiecień - październik 10.00 – 17.00
Listopad – marzec 10.00 – 16.00 (sprzedaż biletów kończy się 30 minut przed zamknięciem)
Zamknięte: środy, 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja
www.museiciviciveneziani.it

BURANO
Burano to jedna z wysp Wenecji znanej ze swoich malowanych na żywe kolory domów oraz ręcznie robionych koronek. Domy malowano w przeszłości na różne kolory po to by móc je od siebie odróżnić oraz, według legendy, również dlatego by rybacy powracający z połowów do domu mogli do nich bez problemu trafić. Podczas wizyty na Burano musisz również zobaczyć pochyłą Wieżę Dzownniczą Campanile, zasmakować ciszy tutejszych uliczek, ich kolorów i kwiatów które zdobią balkony domów. Co tydzień we środę naprzeciw kościoła odbywa się rynek, warto go zobaczyć. Nie można również przeoczyć targu rybnego, gdzie sprzedaje się wszystkie rodzaje ryb z laguny.

Dojazd do Burano:
Najpierw należy dostać się na Murano, następnie odszukać odchodzące z przystani ACTV “Faro” LN do Burano.

LIDO WENECJI
Lido Wenecji to wyspa, zwana również “Złotą Wyspą”. Można się tu znakomicie zrelaksować, szczególnie gdy przybywasz tu już po kilkudniowym zwiedzaniu centrum Wenecji. Wyspa posiada 12 kilometrów plaży, gdzie można dobrze wypocząć a potem przespacerować się również wzdłuż ulic, gdzie znajdują się eleganckie sklepy. Można tu uprawiać sporty jak tenis, golf czy pływanie. Na Lido warto również zobaczyć wąskie uliczki oraz kanały Borgo Malamocco.

KARNAWAŁ W WENECJI
Karnawał to jeden z najstarszych festiwali w historii Wenecji. Plac Świętego Marka staje się miejscem wielu imprez i wypełnia się wtedy mieszkańcami Wenecji i turystami. Karnawał Wenecji to niezwykły czas muzyki, tańca, teatru i gry kolorów. Najważniejsze to nie zapomnieć założyć typowej weneckiej maski karnawałowej. Najpopularniejszymi maskami zgodnie z tradycją są “Bauta”, “Gnaga” i “Pantalones”. Obecne są dekoracje wszelkiego rodzaju, eleganckie kostiumy, a karnawałowe księżniczki i książęta tworzą jedyną niepowtarzalną atmosferę Karnawału. W trakcie Karnawału odbywa się również wiele tradycyjnych wydarzeń, jak “Lot anioła” czy “Święto Madonny”.

BIENNALE WENECKIE
Biennale to jedno najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. Historią sięga 1895 roku i ma celu promocję sztuki współczesnej poprzez międzynarodowe wystawy i pokazy, które obejmują w równym stopniu sztukę, architekturę, kino, taniec, muzykę oraz teatr. Sama nazwa pochodzi od częstotliwości tych spotkań, a więc co dwa lata, podczas gdy Festiwal Filmowy odbywa się każdego roku na Lido Wenecji. Więcej informacji na temat kalendarza imprez można znaleźć pod adresem: http://www.labiennale.org/it/calendario/

Miejsca wystaw:
Giardini
Arsenale
Corderie
Artiglierie
Gaggiandre
Pozostałe miejsca znajdują się w centrum Wenecji, gdzie odbywa się wiele imprez z udziałem krajowych i zagranicznych artystów.

Dojazd:
Z dworca kolejowego Piazzale Roma
Na Arsenale: linie 1, 41
Na Giardini: linie 1, 82, 41, 51

Festiwal Filmowy w Wenecji
Festiwal Filmowy odbywa się na Lido Wenecji i przyciaga artystów światowej sławy. Nagrodą Festiwalu są Złote Lwy. Więcej informacji na temat kalendarza imprez można znaleźć pod adresem: http://www.labiennale.org/it/calendario/


powrót do góry


dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.


 

Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Venice map
 view enlargement  

Wprowadzenie | Historia Wenecji | Potrzebne informacje | Mapy Wenecji | Pogoda w Wenecji | Środki transportu

Zabytki w Wenecji | Muzea w Wenecji | Życie nocne w Wenecji | Prowincja Wenecja | Restauracje w Wenecji